Е-управа

                                    https://euprava.gov.rs/

https://euprava.gov.rs/ - Ово је званични сајт Е-управе где се могу погледати које услуге имају грађани, привреда итд...


Е-управа (E-government) представља обезбеђивање сервиса јавне администрације грађанима, бизнису и другим управама применом информационо комуникационе технологије.
Е-управа (e-government) означава начин организовања јавног менаџмента у циљу повећања ефикасности, транспарентности, лакоће приступа и могућности одговора на захтеве грађана, привредних субјеката другим управама.
Е-управа (e-government) је заправо аутоматизација, односно компјутеризација постојећег „папир система“, која ће довести до нових стилова управљања, нових начина расправљања и одређивања стратегија, обављања послова, као и организовања и достављања информација.



Е-група има 4 најважније циљне групе, а то су:
  1. G - Government - Јавна управа
  2. E - Employee – Запослени
  3. B - Business - Пословни сектор
  4. C - Citizen - Грађани

Постоје и различити облици пословања:
  1. G2G
  2. G2B
  3. G2C
  4. G2E

G2G омогућава унапређење сарадње органа разних нивоа државне управе и стварање пуног партнерства између њих, у пружању сервиса грађанима и другим субјектима, сарадња републичке владе и локалних самоуправа.
G2B је сервис за комуникацију јавне управе са пословним субјектима заснован на концепту Интернета и Екстранета.
G2C представља сарадњу владе и грађана. Сервиси су доступни 24 часа дневно. Поред ове предности, добро је и то што грађани могу да се информишу о свему на једном месту, да припреме потребну документацију, да уплате потребне таксе и слично. Основне компоненте су посетиоци, информације, on-line сервиси и дигитална демократија.

G2E представља сарадњу између запоелених у јавној управи.  

mGovernment је један од праваца развоја e-governmenta. Представља употребу мобилних и бежичних информационо – комуникационих технологија у циљу побољшања функционисања организација из јавног сектора.


ГЛОБАЛНИ ПОЗИЦИОНИ СИСТЕМ (Global Positioning System - GPS): 

GPS има велику примену као глобални сервис у разним областима, у комерцијалне и научне сврхе, као што су: навигација на мору, земљи и у ваздуху, мапирању земљишта, прављењу карата, одређивању тачног времена, откривању земљотреса и слично.
GPS пружа својим корисницима могућност одређивања 3Д позиције, било да се налази на копну мору или ваздуху. Такође одређује брзину као и тачно време 24 часа дневно.
GPS je развијен од стране Министарства одбране SAD под именом ,,NAVSTAR GPS" у агенцији DARPA. У почетку је коришћен искључиво у војне сврхе, да би касније био бесплатно доступан свима као јавно добро.
GPS пријемник је уређај који прорачунава позицију на основу мерења удаљености од три или више GPS сателита.
GPS пријемници се данас користе у геодетским службама, шумарству, користе их геолози, географи, хидрографи, агрономи… скоро све структуре у којима је потребан теренски рад. Осим за стручну, научну  и пословну примену, GPS се примењује и у свакодневном животу грађана у спорту, транспорту, аутомобилима...


Географски информациони систем (GIS):

GIS је систем за управљање просторним подацима и њима придруженим особинама. У ширем смислу, GIS је оруђе „паметне карте“ које оставља могућност корисницима да постављају интерактивне упите (истраживања која ствара корисник), анализирају просторне информације и уређују податке. У најстрожем смислу то је рачунарски систем способан за интегрисање, складиштење, уређивање, анализу и приказ географских информација.

Пошта Србије је једна од примера која је развила GIS portal који могу да користе и грађани (http://www.postagis.rs/).

Користан сервис наше е-управе је геопортал (www.geosrbija.rs). Уколико је извршена дигитализација катастарских парцела, можете да проверите где вам је плац, ко вам је комшија итд. Требате само знати број парцеле (из листа непокретности) и укључите приказивање истих.

Јавни сервис катастра непокретности републичког геодетског завода (РГЗ) (http://katastar.rgz.gov.rs/). У њему можете претраживати податке по општинама, тако што унесете број парцеле. Када изаберете катастарску општину и унесете број парцеле, добићете основне податке о парцели и објекту на њој. 

Оно што је битно још да се каже је и да се користи у многим областима: инжењеринг, научна истраживања, просторно планирање, имовинско управљање, управљање ресурсима, траспорт и логистика, телекомуникације, картографија.
Често се користи и за потребе маркентишког истраживањау геологији, грађевинарству, као и у свим областима које користе податке везане за карте. 


Електронски потпис (Digital Signature):

Дигитални потпис омогућава идентификацију учесника у комуникацији и интегритет података. Он је електронска замена руком писаног потписа, а не дигитална слика својеручног потписа.
За проверу идентитета и интегритета користи се јавни кључ садржан у дигиталном сертификату.
Дигитални потпис је скуп података у електронском облику који су додати или логички придружени електронским порукама или документима и служе као метод за идентификацију потписника. Сврха дигиталног потписа је да потврди аутентичност садржаја поруке (доказ да порука није промењена на путу од пошиљаоца до примаоца), као и да обезбеди гарантовање идентитета пошиљаоца поруке.
Основу дигиталног потписа чини садржај саме поруке. Пошиљалац применом криптографских алгоритама прво од своје поруке која је произвољне дужине ствара запис фиксне дужине који у потпуности осликава садржај поруке. То значи да свака промена у садржају поруке доводи до промене потписа. Дакле, пошиљалац креира дигитални потпис на основу поруке коју жели да пошаље. Шифрује га својим тајним кључем и шаље заједно са поруком. Прималац по пријему поруке дешифрује потпис пошиљаоца његовим јавним кључем. Затим креира потпис на основу поруке коју је примио и упоређује га са примљеним потписом. Ако су потписи идентични, може бити сигуран да је поруку заиста послао прави пошиљаоц (јер је његовим јавним кључем успешно дешифровао потпис) и да је она стигла непромењена (јер је утврђено да су потписи идентични).


Већина ствари преузета је са сајта Министарства унутрашњих послова Републике Србије:  http://ca.mup.gov.rs/digitalni-potpis.html


Дигитални сертификат (Digital Certificate):

Дигитални сертификат је електронски документ који издаје сертификационо тело.
Дигитални сертификт је дигитална „лична карта“ која важи у пословној комуникацији на интернету. Може бити самопотписан или квалификован. Самопотписан сертификат можете и сами направити, али он се најчешће користи за интерне потребе фирме и није толико значајан. Квалификовани сертификат, по закону о дигиталном потпису, издаје само сертификационо тело које за то има дозволу за рад.
Овера података од стране сертификационог тела је увек шифрована тајним кључем сертфикационог тела.

У процесу израде личне карте са чипом, поред података о имаоцу личне карте, у чип личне карте уписује се сертификат за аутентикацију. Рок важности сертификата за аутентикацију је 5 година. Сертификат за аутентикацију се користи за приступ различитим порталима и електронским сервисима.

На захтев имаоца личне карте са чипом, а након потписивања Уговора, у чип се уписује квалификовани сертификат за електронски потпис. Рок важења квалификованог сертификата за електронски потпис је 5 година. Квалификовани сертификат за електронски потпис се користи за дигитално потписивање електронских докумената.

Основна разлика између сертификатa за аутентикацију и сертификата за електронски потпис је њихова намена.


Већина ствари преузета је са сајта Министарства унутрашњих послова Републике Србије: http://ca.mup.gov.rs/digitalni-sertifikati.html


Нема коментара:

Постави коментар